Szybki Kontakt

 

FUX Ryszard Trzebiatowski

 

83-424 Lipusz

ul.Pocztowa 3

 Tel. 501 106 443

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Pompy ciepła to niskie koszty ogrzewania

Pompy ciepła wykorzystują ogromne ilości energii cieplnej które utrzymują się w naturalnych pokładach. Konstrukcja pomp ciepła umożliwia pozyskanie energii cieplnej z różnych źródeł, np. ziemia, powietrze, woda. Źródła te z racji niskiej temparetury nie nadają się do bezpośredniego wykorzystania, ale właśnie dzięki pompie ciepła możliwe jest pozyskanie tej energii w sposób ekonomicznie opłacalny.
Instalacja grzewcza, to obok kanalizacji czy bieżącej wody, najbardziej niezbędny element naszego domu, niemal zaraz po fundamentach. Już na etapie projektu pojawia się problem, co będzie najlepszym źródłem ciepła na potrzeby CO i do ogrzania wody użytkowej (CWU).

Czytaj więcej...

Rodzaje pomp ciepła

Same pompy ciepła niewiele zdziałają bez instalacji, będącej "przed nimi", czyli tak zwanego dolnego źródła. Dolnym źródłem dla ogrzewania przy użyciu pompy ciepła może być: grunt, woda gruntowa lub powietrze. Stąd też wynika nazewnictwo samych pomp ciepła.
Są trzy rodzaje pomp ciepła: pompa typu solanka-woda, pompa powietrze-woda, pompa typu woda-woda.

Czytaj więcej...

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem działającym ekologicznie, bezpiecznie, jest nowoczesną metodą ogrzewania domu, jednak bazującą na sprawdzonej metodzie odzyskiwania ciepła.
 
Działanie pompy ciepła jest oparte na dość prostym mechanizmie. Pompy ciepła pobierają ciepłą energię z pewnego źródła, którego temperatura jest niższa niż w pomieszczeniu, które zamierzamy ogrzać i przetwarza (pompuje) to ciepło tak, aby miało wyższą temperaturę niż na początku.
DOLNE ŻRÓDŁO (o niskiej temperaturze) → POMPA CIEPŁA (wyposażona w sprężarkę) → GÓRNE ŹRÓDŁO (wysoka temperatura).
Ten sposób działania można przyrównać do pracy lodówki, która pobiera ciepło z zawartych w niej produktów i oddaje to ciepło otoczeniu (dlatego lodówka na zewnątrz jest zawsze ciepła). Pompa ciepła ma bardzo podobną zasadę działania. Odpowiednia instalacja pompy ciepła (np. układ rurek wypełnionych glikolem z wodą) pobiera ciepło z gleby, powietrza czy wody gruntowej, następnie kondensuje to ciepło za pomocą sprężarki i oddaje swojemu otoczeniu.
Na podobnej zasadzie działa rekuperator, który przetwarza chłodne powietrze w ciepłe i na odwrót.

Czytaj więcej...